Ekonomický boom a preberanie zvykov západnej civilizácie viedlo v posledných 20 rokoch k nárastu alkoholizmu v najľudnatejšej krajine sveta - Číne, upozornil na dnešnom svetovom kongrese v Sydney čínsky odborník Wej-chao.
"Ekonomický rozvoj je najdôležitejším faktorom, ktorý spôsobil prudký nárast konzumácie alkoholu v Číne," uviedol Wej v správe pre Svetovú zdravotnú organizáciu (WHO). "Pred 20 rokmi boli ľudia chudobní. Nemali dosť peňazí ani na nákup jedla a oblečenia. V súčasnosti sú stále bohatší a majú dosť peňazí na alkohol," dodal vedec.
V priebehu posledných 20 rokov zaznamenala spotreba alkoholu v Číne desaťpercentný nárast. Aj výroba alkoholu sa podľa záverov výskumu, uskutočneného na 27.000 Číňnanoch, zvyšuje - a to každý rok o desať percent. Výskum ukázal, že 6,7 percenta mužov a 0,2 percenta žien nad 15 rokov trpí závislosťou od alkoholu. Priemerne je tak v čínskej populácii až 3,7 percenta alkoholikov.
V porovnaní s Japonskom alebo Južnou Kóreou nie je toto číslo také vysoké. "Dnešné Japonsko je však Čínou zajtrajška," uzavrel Wej-chao.
Autor článku: TASR