Od 1. októbra by mali občania platiť v lekárni za vydanie liekov namiesto súčasných dvadsať len päť korún. Ministerstvo zdravotníctva už pripravilo návrh nariadenia vlády, ktorým sa znižuje výška poplatku.
Ročne si táto zmena vyžiada asi 570 miliónov korún, strata by sa mala vykryť podľa rezortu zdravotníctva v rámci limitov rozpočtov verejnej správy. Päťkorunový poplatok ostane v plnej výške lekárňam a strata teda pôjde na vrub zdravotným poisťovniam. Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Silvia Balázsiková pre TASR uviedla, že ministerstvo nebude poisťovniam vykrývať vzniknutý finančný výpadok. "Poisťovne sa s tým vyrovnajú, keďže sme to s nimi predrokovali," poznamenala.
Ministerstvo argumentuje, že zníženie poplatku za výdaj liekov, dietetických potravín i zdravotníckych pomôcok bude mať pozitívny vplyv na obyvateľov, ktorým sa poskytuje zdravotná starostlivosť – zníži sa ich finančné zaťaženie.
Zmena nariadenia vlády o výške úhrady poistenca za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti sa nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Vláda Roberta Fica už zrušila niektoré poplatky v zdravotníctve, ktoré zaviedol bývalý kabinet Mikuláša Dzurindu. Od septembra neplatia občania za ošetrenie u lekára a pobyt v nemocnici 20 a 50 korún. Zo série poplatkov zatiaľ zostal v platnosti len 60-korunový paušál za návštevu pohotovosti. Šéf rezortu Ivan Valentovič dal podľa hovorkyne spraviť v tomto prípade analýzu a podľa toho sa rozhodne, či sa aj tento poplatok zruší.
Autor článku: TASR