Jesenné slnko nás láka do prírody, ale nezabúdajme na skryté nebezpečenstvá. V tráve alebo na konároch stromov môžu číhať malé, ale potencionálne nebezpečné kliešte. Medzi najnebezpečnejšie nákazy, ktoré kliešte prenášajú patrí kliešťová encefalitída.
Kliešťová encefalitída:
Ide o arbovírusovú neuroinfekciu vyskytujúcu sa sezónne - máj až október. Vektorom prenosu je kliešť. Rezervoár infekcie je lesná zver, ovce a kozy. Je popísaný i prenos mliekom infikovaného zvieraťa.
Arbovírusy vyvolávajú hlavne meningitídy- teda zápal mozgových blán, v mozgu postihujú šedú hmotu, v mieche jej predné rohy, čoho klinickým obrazom sú chabé parézy ( obrny ) bez poruchy citlivosti.
Klinické príznaky a priebeh:
Po 1-2 týždňoch inkubácie je v 2/3 prípadov typický dvojfázový priebeh:
1. fáza - „chrípková" - je virémia s bolesťou hlavy a svalov, teplotou a malátnosťou. Stav sa za niekoľko dní zlepší. Nasleduje uzdravenie alebo nastúpi
2. fáza - príznaky meningeálne - teda príznaky z dráždenia mozgových blán - bolesť hlavy a svetloplachosť. Pridávajú sa i príznaky tzv. encefalomyelitické - teda príznaky z postihnutia mozgu a miechy, k nim patrí rôzna porucha vedomia- od spavosti až po kómu, poruchy mozgových nervov - napríklad obrna lícneho nervu, chabé parézy ( obrny) končatín, častejšie horných končatín.
Priebeh teda môže byť buď tzv. abortívny- teda postupne sa strácajúci, alebo ako meningitída- zápal mozgových blán, encefalitída- zápal mozgu prípadne encefalomyelitída- zápal mozgu a miechy.
Liečba a prevencia:
Liečba je dosiaľ len symptomatická- teda nelieči sa príčina choroby ale len jej príznaky.
Liečba vážnych stavov je vecou infekčných kliník, resp. oddelení, spočíva v podávaní látok, ktoré zabraňujú, alebo riešia už vzniknutý opuch mozgu - teda tzv. antiedematózna liečba.
Podávajú sa i kortikoidy - silné protizápalové lieky, vitamíny, niekedy vo vážnych stavoch zvlášť u detí ľudské rekombinantné imunoglobulíny, ktoré majú za cieľ zlepšiť schopnosť organizmu bojovať s infekciou.
Prognóza a následky:
Choroba môže skončiť úplným vyliečením pacienta, ale ťažšie formy vyžadujú rekonvalescenciu trvajúcu týždne až mesiace, môžu pretrvávať následky v podobe obŕn, porúch pamäti, sústredenia a spánku.
Vtedy už pacient vyžaduje zaradenie do starostlivosti neurológa, ktorý mu kontroluje okrem iného i elektroencefalografiu ( niekedy môžu byť sprievodným príznakom i kŕče ), a podáva tzv. nootropnú liečbu, ktorá má za cieľ normalizovať metabolizmus a činnosť nervovej sústavy. Podáva sa i intenzívna vitamínová liečba. Liečba je individuálna od prípadu k prípadu, nutné je neurologické sledovanie pacienta.
Profylaxia:
Najlepšou prevenciou je očkovanie, teda aktívna imunizácia. Je nutné ju ukončiť do apríla, aby mal organizmus čas vytvoriť si protilátky. Odporúčame ju všetkým, ktorí sa často pohybujú v prírode, dôležité je nezabúdať dať zaočkovať deti, ktoré počas leta a v jeseni majú kliešte veľmi často.
Dôležité je odstrániť kliešťa úplne, osvedčenou metódou je odstraňovanie pomocou hustej mydlovej peny, kedy sa kliešť uvoľní sám, netreba ho násilne vyťahovať. Postihnuté miesto je dobré poriadne umyť a vydezinfikovať.
Pokiaľ sa u vás alebo u vašich detí objavia problémy po tom, ako ste kliešťa zistili a odstránili, vyhľadajte lekára .
Autor článku: MUDr. Soňa Ostrihoňová