Slovenská lekárska komora (SLK) zastáva názor, že zdravie a vzdelanie občanov by malo byť prioritou. Preto už bývalej vláde predložila požiadavku, aby SR postupne dávala do zdravotníctva z HDP porovnateľnú čiastku s najvyspelejšími krajinami EÚ. Vláda však so SLK nechcela komunikovať, pripomenul dnes na stretnutí s novinármi prezident SLK Milan Dragula.
V programovom vyhlásení terajšej vlády je zahrnuté, že vláda zabezpečí, aby verejné výdavky pre zdravotníctvo vyjadrené v percentách z HDP mali rastúcu tendenciu a rešpektovali princíp približovania sa k vyspelým štátom EÚ. SLK bude sledovať a tlačiť na vládu, aby tieto úlohy splnila, konštatoval Dragula. Spolupráca s ministrom Ivanom Valentovičom a predsedom NR SR Pavlom Paškom podľa neho "začína byť dobrá".
Dragula zdôraznil, že SLK kladie dôraz na to, aby sa peniaze dostali poskytovateľom a aby každý sektor zdravotníctva dostal to, čo mu patrí. Podľa neho všetky sektory zdravotníctva sú podvyživené (okrem zdravotných záchranných služieb) a zrejme najviac nemocnice. Treba spraviť analýzu ambulantnej aj nemocničnej zdravotníckej siete. Priority v zdravotníctve a zdravotnej starostlivosti treba stanovovať na základe konsenzu zdravotníkov, občanov, financovateľov (zdravotných poisťovní) a politikov.
Dragula pripomenul, že SLK nesúhlasila so zavedením 20 a 50-korunových poplatkov v zdravotníctve, pretože úlohou lekára nie je narábať s peniazmi, ale plne sa venovať pacientom. Poukázal takisto na problém odchodu mnohých kvalifikovaných lekárov do zahraničia, ktorý bude treba riešiť. Dotkol sa aj úloh v oblasti legislatívy a informoval okrem iného, že v spolupráci so stavovskými organizáciami sa pripravuje trojica zákonov - o zdravotníckych zariadeniach, o poskytovateľoch zdravotníckej starostlivosti a o poisťovniach.
XX. snem Slovenskej lekárskej komory sa uskutoční v dňoch 13.-14. októbra 2006 v Bratislave, informoval prezident SLK. "Pozvali sme aj vrcholných predstaviteľov štátu, chceli by sme navodiť iný, kultúrny dialóg s vládou," povedal.
Autor článku: TASR