Vplyvom zrážkovej činnosti a ochladenia na Slovensku naďalej klesajú denné koncentrácie peľu v ovzduší. Peľ ambrózie už dosahoval len nízke až veľmi nízke denné koncentrácie, aj keď sa peľ tejto inváznej rastliny udrží v ovzduší až do prvých tuhších mrazov. TASR to uviedla hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová.
"Peľ ostatných druhov sa vyskytoval už len ojedinele, čo platí aj pre peľ tráv a paliny. Na celom území však došlo k výraznému nárastu denných koncentrácií spór rodu Epicoccum a Alternária. Druhové spektrum peľu v ovzduší dopĺňal okrem už uvedených druhov v nízkych koncentráciách aj peľ mrkvovitých, astrovitých, mrlíkovitých, chmeľu a skorocelu," konštatovala Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia RÚVZ v Banskej Bystrici, ktorý je koordinátorom Peľovej informačnej služby (PIS) na Slovensku.
Druhové zloženie peľového spektra vo vzduchu sa podľa výsledkov monitorovacích staníc PIS v Banskej Bystrici, Bratislave, Nitre, Trnave a Žiline na celom území Slovenska už niekoľko týždňov nemení. Hovorkyňa dodala, že monitorovacia stanica v Košiciach je pre poruchu lapača od septembra mimo prevádzky.
Podľa Tolnayovej na celom území očakávajú odborníci celkové denné hladiny peľu na veľmi nízkej koncentračnej úrovni, čo by malo výrazne uľahčiť situáciu polinotikom. Počas teplejších dní však ešte môže dochádzať k lokálnemu nárastu denných koncentrácií najmä u peľu ambrózie. Pretrvávať budú naďalej vysoké koncentrácie spór húb – plesní s dominanciou spór rodu Cladospórium. Nočné ochladenie výrazne ovplyvní denné koncentrácie peľu a spór v ovzduší.
Autor článku: TASR