Ku koncu roku 2005 mala Slovenská republika približne 5 miliónov 380 tisíc obyvateľov, pričom prevažoval počet žien. Asi 17 percent tvorila skupina detí a mládeže v predproduktívnom veku, 64 percent ľudia v produktívnom veku a 19 percent starší obyvatelia v postproduktívnom veku, informoval dnes na tlačovej besede hlavný hygienik SR Ivan Rovný.
Pôrodnosť sa za posledných 25 rokov znížila, do roku 2003 predstavovala v priemere 50 000 narodených detí ročne. V roku 2005 sa narodilo vyše 54 000 detí. Asi 25 až 26 percent detí sa rodí mimo manželstva, priemerný vek matiek sa zvýšil z vyše 25 rokov v roku 2004 na vyše 27 rokov. Dojčenská úmrtnosť (úmrtnosť detí do 1 roku veku) na 1000 obyvateľov má na Slovensku dlhodobo priaznivý vývoj a je na úrovni Európskej únie. Výnimkou je Prešovský a Košický kraj. Pokiaľ ide o ďalší ukazovateľ - predpokladaná úmrtnosť detí do 5 rokov veku, Slovensko je spolu s USA a Poľskom na piatom mieste. Najnižšia úmrtnosť detí do 5 rokov je v krajinách severnej Európy, najvyššia v Afrike.
Stredná dĺžka života v SR predstavuje u mužov vyše 70 rokov a u žien vyše 78 rokov, poznamenal Rovný. Aj keď na jednej strane sa stredná dĺžka života na Slovensku zvyšuje, v porovnaní s vyspelými krajinami obyvatelia SR žijú kratšie. Napríklad muži v SR žijú v priemere o 8 rokov menej ako vo Švédsku a ženy na Slovensku asi o 5 rokov menej ako vo Francúzsku.
Pokiaľ ide o príčiny úmrtnosti na Slovensku, vyše 50 percent tvoria kardiovaskulárne ochorenia, asi 22 percent onkologické ochorenia, ďalej nasledujú úrazy, poranenia, choroby tráviaceho a dýchacieho ústrojenstva. Pokiaľ ide o onkologické ochorenia, u mužov sú časté najmä pľúcne nádorové ochorenia, u žien sa často vyskytujú nádory prsníka, maternice a krčka maternice.
Asi 5 percent obyvateľstva Slovenska trpí na diabetes (cukrovku). K najčastejším príčinám práceneschopnosti v SR patria choroby dýchacieho ústrojenstva, uviedol okrem iného hlavný hygienik SR.
Autor článku: TASR