Doterajšie skúsenosti a najnovšie poznatky z osvetovej a preventívnej činnosti proti kardiovaskulárnym ochoreniam si vymieňa vyše 70 členov kardioklubov na 1. celoslovenskom stretnutí, ktoré sa začalo dnes v kúpeľoch Sliač pri príležitosti Svetového dňa srdca.
Na dvojdňové podujatie prijali pozvanie aj predstavitelia špecializovaných ústavov srdcových a cievnych chorôb v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach.
"Rozhodli sme sa pod záštitou Kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v Bratislave zorganizovať stretnutie kardioklubov s cieľom zosúladiť ich činnosť a vytvoriť asociáciu, ktorá by bola akčnejšia pri presadzovaní záujmov pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Na Slovensku až 80 percent aktívnej populácie ohrozujú ochorenia kardiovaskulárneho systému a až 55 percent pacientov zomiera práve na srdcovo-cievne ochorenia. Medzi najznámejšie patria infarkt myokardu, mozgová cievna príhoda, ale aj kŕčové žily," povedal šéf Kardioklubu SK so sídlom v Košiciach Igor Chamilla. Pripomenul, že diagnostikou a liečbou srdcovo-cievnych ochorení sa zaoberá Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCCH) v Bratislave, Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici a Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb v Košiciach.
Na Slovensku existuje viacero organizácii, združení a klubov, združujúcich pacientov s kardiovaskulárnym ochorením. Najviac ich registruje Zväz postihnutých civilizačnými ochoreniami. Kardioklubov je podstatne menej, lebo vznikajú ako občianske združenia (OZ), majú teda obmedzené možnosti rozširovať a skvalitňovať osvetovú činnosť. Najväčším kardioklubom je Kardioklub pri NÚSCCH Bratislava a najmladším Kardioklub SK. Veľmi dobré výsledky v klubovej činnosti dosahujú kardiokluby v Liptovskom Mikuláši, Žiline, Partizánskom, Trnave a Martine, konštatoval Chamilla.
Kardioklub SK je celoslovenskou pacientskou organizáciou a má už dobré kontakty s klubmi v Nemecku, Švajčiarsku, Maďarsku, Poľsku a nadväzuje v ďalších krajinách. Pomáha ľuďom so zdravotnými postihnutím srdcovocievneho systému a srdca pri riešení ich sociálnych, ekonomických, psychických a spoločenských potrieb a záujmov. Snahou OZ je pôsobiť aj v oblasti služieb zamestnanosti vytváraním nových pracovných príležitostí pre zdravotne ťažko postihnutých a v oblasti aktivačných prác.
Autor článku: TASR