Až 25 miliónov ľudí zahynulo vo svete pri dopravných nehodách od prvej zaznamenanej automobilovej havárie v Londýne v roku 1896, informovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). V súčasnosti počet úmrtí na cestách vzrástol na vyše milión ľudí ročne.
OBROVSKÝ ZDRAVOTNÍCKY PROBLÉM:
- Pri dopravných nehodách zahynie priemerne 3242 ľudí denne, čiže 1,2 milióna ročne. Uvádza to WHO vo svojej správe Prevencia škôd pri dopravných nehodách z roku 2004.
- Dopravné nehody sú celosvetovo 11. najvážnejšou príčinou úmrtí, ročne sa pri nich zraní 20 až 50 miliónov ľudí.
NAJBEZPEČNEJŠIE A NAJNEBEZPEČNEJŠIE KRAJINY SVETA:
- Najväčšie množstvo úmrtí pri dopravných nehodách vo svete má Afrika, 28 obetí na 100.000 obyvateľov. Vyhlásila to WHO v júni 2006.
- Británia má najbezpečnejšie cesty na svete, pokiaľ ide o počet úmrtí na množstvo obyvateľov aj počet úmrtí na množstvo precestovaných kilometrov.
- Na britských cestách zomrie ročne 5,9 obyvateľa zo 100.000, v porovnaní s 11 obyvateľmi v Európskej únii, 8,2 v Japonsku, 15,2 v USA a 25 v Malajzii.
KTO JE NAJVIAC OHROZENÝ?
- 90 percent úmrtí pri dopravných nehodách sa stane v krajinách s nízkymi a stredne vysokými príjmami. Vo vyspelých krajinách znížila počet úmrtí lepšia úrazová lekárska starostlivosť.
- Takmer tri štvrtiny - 73 percent - všetkých obetí dopravných nehôd sú muži. Vyše polovicu tvoria mladší dospelí vo veku 15 až 44 rokov.
- Chodci, cyklisti, osoby na dvojkolesových dopravných prostriedkoch a cestujúci verejnej dopravy v krajinách s nízkymi a stredne vysokými príjmami sú najohrozenejší.
EKONOMICKÉ ŠKODY:
- Ekonomické škody pri dopravných nehodách sa odhadujú celkovo na 518 miliárd amerických dolárov (vyše 15 biliónov Sk) a v krajinách s nízkymi a stredne vysokými príjmami na 65 miliárd (1,9 bilióna Sk).
- WHO odhaduje, že ekonomické škody pri dopravných nehodách presahujú celkovú výšku finančnej pomoci krajinám s nízkymi a stredne vysokými príjmami.
Autor článku: TASR