Na Slovensku existuje viacero organizácii, združení a klubov, ktoré združujú pacientov s kardiovaskulárnym ochorením. Najviac ich je registrovaných v Zväze postihnutých civilizačnými ochoreniami. Kardioklubov je podstatne menej, čo je dané aj tým, že vznikajú ako občianske združenia, takže oproti ZPCCH majú omnoho viac finančných starostí a teda aj obmedzené možnosti rozširovať a skvalitňovať svoju osvetovú činnosť. Pri príležitosti Svetového dňa srdca, ktorý každoročne vyhlasuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), organizujú kluby zaujímavé akcie, napr. Beh pre zdravé srdce, Chôdzou za zdravím a podobne. Významným partnerom kardioklubov je Slovenská liga proti hypertenzii (liga proti vysokému tlaku), ktorá pri príležitosti Svetového dňa srdca organizuje meranie krvného tlaku priamo v jednotlivých mestách Slovenska, kde súčasne na počkanie premerajú a skontrolujú tlakomery, ktoré ľudia používajú v domácnosti - podrobnejšie na www.zdravie.sk. Každoročne, pri príležitosti Svetového dňa srdca, organizuje Slovenská lekárnická komora kampaň "Týždeň srdca v lekárňach" - podrobnejšie informácie na www.tyzdensrdca.sk . Na všetkých týchto akciách sa aktívne podieľa aj náš Kardioklub SK, ktorý využívajúc svoje skúsenosti a aktivitu, sa rozhodol zorganizovať 1.celoslovenské stretnutie kardioklubov s cieľom zosúladiť ich činnosť a vytvoriť akúsi Asociáciu kardioklubov, ktorá by bola akčnejšia pri presadzovaní záujmov pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Na Slovensku je až 80% aktívnej populácie ohrozených na ochorenie kardiovaskulárneho systému a až 55% pacientov zomiera práve na kardiovaskulárne ochorenie. Rozsah pojmu kardiovaskulárne ochorenia najlepšie definuje slovenský preklad = srdcovo-cievne ochorenia. Diagnostikou a liečbou týchto ochorení sa zaoberajú aj tri špecializované ústavy na Slovensku = Národný ústav srdcových a cievnych chorôb v Bratislave (NÚSCH), Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici (SSÚSCH) a Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb v Košiciach (VÚSCH) - (www.nusch.sk, www.ssusch.sk, www.vusch.sk).
Skutočnosť, že 1. Stretnutie kardioklubov Slovenska sa konalo pod záštitou Kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku a osobnej záštity jej predstaviteľky MUDr. Sedlákovej Dariny, MPH, sa výraznou mierou podpísalo pod kvalitu tohto Stretnutia. MUDr. Sedláková vo svojej uvítacej reči zvýraznila význam prevencie pred ochorením ciev a srdca, zdôraznila význam športovania a aktívneho pohybu a hlavne účastníkom pripomenula dôležitosť pozitívneho prístupu k životu.
Výraznou formou podporili 1. Stretnutie kardioklubov Slovenska svojou osobnou účasťou generálni riaditelia Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave - Ing. Msolly a riaditeľ Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici - MUDr. Mečiar.
Generálny riaditeľ Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave - Ing. Msolly Mongi vo svojom vystúpení zúčastneným predstavil Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, oboznámil zúčastnených s históriou a súčasnosťou NÚSCH v Bratislave. V rámci svojej prezentácie oboznámil predstaviteľov kardioklubov Slovenska s celkovou vnútornou štruktúrou NÚSCH a rozsahom zdravotných výkonov, ktoré NÚSCH vykonáva v rámci poskytovania zdravotnej starostlivosti. Pre členov kardioklubov bola veľmi zaujímavá aj informácia o výhľade rozvoja NÚSCH v rokoch 2006-2007, ale aj výhľad do budúcnosti. Generálny riaditeľ Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici - MUDr. Mečiar Peter, sa vo svojom vystúpení a prezentácií najmladšieho ústavu sústredil na vznik a rozvoj SSÚSCH, kde zdôraznil význam vzniku a existencie SSÚSCH v regióne stredného Slovenska.
Svoje zameranie a činnosť prezentoval aj Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb v Košiciach prostredníctvom MUDr. Spurného, ktorý zastupoval generálneho riaditeľa VÚSCH, ktorým je MUDr. Sabol František. MUDr. Spurný prezentoval VÚSCH obdobne ako gen.riaditelia NÚSCH a SSÚSCH, ale svoju prezentáciu doplnil aj o prehľadné opísanie zdravotných výkonov, ktoré sa vo VÚSCH Košice vykonávajú. Veľmi zaujímavou bola tá časť prezentácie VÚSCH, ktorá sa dotýkala nových trendov v liečení srdcovo - cievnych ochorení, kde MUDr. Spurný predstavil nie len medicínsku stránku nových trendov v liečbe srdcovo - cievnych ochorení, ale aj technickú základňu pre ich výkon.
Slovenskú kardiologickú spoločnosť na 1. Stretnutí kardioklubov Slovenska zastupoval na základe poverenia Doc. MUDr. Gabriela Kamenského, CSc., primár kúpeľov Sliač, a.s. MUDr. Čavoj Vladimír, ktorý vo svojom vystúpení v mene Slovenskej kardiologickej spoločnosti pozdravil všetkých účastníkov Stretnutia a zaželal úspešný priebeh Stretnutia. V ďalšej časti svojho vystúpenia sa zameral na význam prevencie a rehabilitácie pri srdcovo- cievnych ochoreniach. V rámci preventívnych opatrení vyzdvihol význam správnej životosprávy, výživy a poznania vplyvu rizikových faktorov na vznik srdcovo - cievnych ochorení. V časti venovanej rehabilitácií oboznámil účastníkov 1. Stretnutia kardioklubov Slovenska s rozsahom a vplyvom rehabilitácie na zdravotný stav pacienta so srdcovo - cievnym ochorením a na súčasné vnímanie potreby rehabilitácie a kúpeľnej liečby.
Kúpele Sliač (www.spa-sliac.sk) sú vysoko odborným liečebným miestom na liečbu pacientov s chorobami obehového ústrojenstva. Kúpeľná liečba na Sliači sa zakladá na využití liečivých účinkov minerálnych vôd, ktoré vyvierajú priamo pod Kúpeľným domom. Procedúry pre srdcovo-cievne ochorenia poskytuje mnoho našich kúpeľov, ale len jedny z nich majú svoju históriu a tradíciu v liečení srdcovo-cievnych ochorení – Kúpele SLIAČ a.s. majú storočiami osvedčenú liečebnú tradíciu a stále sa zdokonaľujúce liečebné metódy. Aj vďaka dobrej spolupráci s týmito kúpeľami môže Kardioklub SK svojim členom poskytnúť cenovo výhodné liečebné kúpeľné pobyty, ktoré nie sú finančne náročné a teda umožňujú absolvovať kúpeľnú liečbu aj pre menej solventných ľudí a dôchodcov s nízkymi dôchodkami. Aj to je jeden zo spôsobov ako Kardioklub SK pomáha svojim členom prekonávať ťažké dôsledky kardiovaskulárnych ochorení. Významným spolupracovníkom Kardioklubu SK je primár kúpeľov Sliač - MUDr. Čavoj Vladimír, ktorý prostredníctvom našej klubovej internetovej stránky odpovedá na otázky súvisiace s kardiovaskulárnymi chorobami a ich liečbou. Takýmto spôsobom sa môžu členovia aj nečlenovia informovať na ktorékoľvek kardiovaskulárne ochorenie, a tým získať tak potrebné informácie, ktorých je stále akútny nedostatok. Na internetovej stránke sa môžu návštevníci stránky "vysťažovať" a napísať svoje postrehy a skúsenosti z návštevy u lekára, z pobytu v nemocnici alebo z kúpeľov. Takéto príspevky zverejňujeme pre tých, ktorí sa k lekárovi, do nemocnice alebo do kúpeľov ešte len chystajú a chceli by o tom vedieť viac z pohľadu samotných pacientov.
Stretnutie výrazne napomohlo nadviazať vzájomnú spoluprácu medzi kardioklubmi a so subjektami obdobného charakteru, pri získavaní poznatkov v riešení problémov občanov so zdravotným postihom vyplývajúcim z kardiovaskulárneho ochorenia. Prezentácia OZ "ŽIVOT A ZDRAVIE" mnohým zúčastneným zviditeľnila ich možnosti. Ciele 1. Stretnutia kardioklubov Slovenska. Ciele Stretnutia sa plne podarilo naplniť. Zúčastnené kardiokluby sa dohodli na založení a vzniku nového zjednocujúceho subjektu - ASOCIÁCIA KARDIOKLUBOV SLOVENSKA -, ktorá kardiokluby nie len zjednotí a pomôže im v ich činnosti, ale vytvára vhodnú platformu na výraznejšie pôsobenie pacientských organizácií v oblasti legislatívy a pôsobenia na štátne a samosprávne orgány a organizácie.
Kardioklubom sa na tomto Stretnutí podarilo vytvoriť priestor pre vzájomnú komunikáciu a dohodli sa na vytvorení spoločnej siete samostatných kardioklubov, ktoré do konca roku 2006 vytvoria vďaka vzájomnej spolupráci, pre svojich členov informačnú sieť , ktorá získané informácie sprístupní pre všetky kardiokluby a ich členov. Upevnila spolupráca zúčastnených zástupcov jednotlivých kardioklubov a čím sa vytvoril základ pre rozvoj každého kardioklubu a vznik nových kardioklubov na Slovensku. Veľmi veľký záujem bol o informácie súvisiace s možnosťou získania podporných finančných prostriedkov z jednotlivých fondov a grantov na svoju činnosť a podporu organizovaných akcií a projektov. Stretnutie potvrdilo, že je bezpodmienečne nutné organizovať edukačné programy v tejto oblasti, pretože je tam veľká rezerva a kardiokluby nemajú dostatok informácií o možnostiach čerpania finančných prostriedkov z rôznych grantov a čerpania dotácií. Účastníci Stretnutia sa dohodli, že Asociácia kardioklubov Slovenska bude metodicky podporovať existujúce a novovznikajúce kardiokluby v oblasti spracovávania projektov, pre možnosť samofinancovania kardioklubu, v možnostiach vytvárania nových pracovných miest pre svojich členov a v možnostiach vytvárania samozamestnávania sa pre svojich členov
Asociácia kardioklubov Slovenska do konca roka 2006 zaháji prípravné práce na akciách celoslovenského charakteru :
-
vydávanie celoslovenského pacientského časopisu pre všetkých ľudí s ochorením srdca a ciev,
-
organizovanie preventívnych akcií v rámci Slovenska a v jeho jednotlivých regiónoch,
-
organizovanie osvetovej činnosti zameranej na zdravú výživu, zdravý životný štýl a zvýšenie informovanosti obyvateľov Slovenska o rizikách kardiovaskulárnych ochorení a ich dôsledkoch,
-
vytvorenie priestoru pre spoluprácu so stavovskými organizáciami odborných lekárov a lekárnikov,
-
zviditeľnenie činnosti kardioklubov v medzinárodnom meradle úzkou spoluprácou s WHO na Slovensku,
-
nadväzovanie spolupráce s kardioklubmi a subjektami obdobného charakteru v zahraničí,
-
vytvoriť priestor pre úzku spoluprácu pri edičnej činnosti jednotlivých kardioklubov
Asociácia kardioklubov Slovenska prehodnotí a prejedná možnosť organizovania neformálnych stretnutí kardioklubov Slovenska v budúcnosti tak, aby aj o radoví členovia kardioklubov sa mohli navzájom stretávať a vymieňať si svoje životné skúsenosti. Na tento účel Asociácia kardioklubov Slovenska prejedná s jednotlivými kúpeľnými zariadeniami na Slovensku ich možnosti a možnosti vzájomnej spolupráce pri zabezpečovaní kúpeľnej liečby členom kardioklubov v kúpeľoch špecializovaných na kardiovaskulárne ochorenia.
V Košiciach dňa 25.9.2006
Autor článku: Mgr. Igor Chamilla - Kardioklub SK