Doterajšie skúsenosti a najnovšie poznatky z rehabilitácie v pediatrii si vymení vyše 200 odborníkov zo Slovenska, Česka a Nemecka na dvojdňovom seminári, ktorý sa začal dnes v horskom hoteli Poľana v Hriňovej v okrese Detva. Vzájomné konzultácie špecialistov v odboroch rehabilitácia, ortopédia, neurológia, pediatria a iných by mali prispieť k skvalitneniu starostlivosti o pohybovo-postihnutých malých pacientov.
Účastníci budú hovoriť podľa informácií riaditeľky Špecializovaného liečebného ústavu (ŠLÚ) Marína v Kováčovej Márie Chylovej o rehabilitačných postupoch u detí, o vplyve včasnej terapie na kvalitu motorického vývoja u nich a o vplyve odchýlok pohybového vývinu na školskú výkonnosť a správanie žiakov. Za zaujímavé označila diskusie o nových postupoch v hipoterapii detí, najmä u batoliat s Downovým syndrómom. S perspektívami banskobystrickej Fakulty zdravotníctva Slovenskej zdravotníckej univerzity Bratislava oboznámi jej dekan Svetozár Dluholucký. Riaditeľka ŠLÚ Marína priblíži históriu i súčasnosť tohto jubilujúceho liečebného zariadenia.
"Celoslovenský seminár o rehabilitácii v pediatrii má svoju tradíciu. Usporadúvame ho pravidelne každé dva roky, teda už 14 rokov. Tohtoročné stretnutie odborníkov je o to významnejšie, že sa koná pri príležitosti 30. výročia založenia ústavu Marína a pod záštitou ministra zdravotníctva SR Ivana Valentoviča," povedala Chylová.
V ŠLÚ v Maríne doliečia ročne priemerne asi dvetisíc pacientov s neurologickými, ortopedickými a reumatickými diagnózami. Uprednostňujú najmä poúrazové stavy, kde treba včasnú rehabilitačnú starostlivosť. Starajú sa o nich vysoko špecializovaní zdravotnícki pracovníci a pri liečebných výkonoch využívajú všetky dostupné poznatky súčasnej lekárskej vedy.
Autor článku: TASR