V boji proti krvnému dopingu nastane podľa švédskeho vedca Bengta Saltina už čoskoro prelom.
Štúdia 71-ročného profesora medicíny, v ktorej využil bežcov na lyžiach z troch krajín ukázala, že koncentrácia krvného farbiva hemoglobín transportujúceho kyslík je "pomerne stabilná". "A pokiaľ je hemoglobín tak stabilný ako vyzerá, jedného dňa sa touto metódou nebude dokazovať len krvný doping EPO, ale aj transfúzie vlastnej krvi," ubezpečil Saltin v rozhovore pre nemecký denník Süddeutsche Zeitung.
Švéd bol do konca júna predsedom medicínskej komisie Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS). Jeho štúdia financovaná Medzinárodnou antidopingovou agentúrou (WADA) bola zameraná na konštantnosť hodnôt hemoglobínu u vytrvalostných športovcov. Pri testoch skúmali vplyvy nadmorskej výšky, stravy a intenzity tréningu na krvné hodnoty. Pri meraniach síce zaznamenali kolísanie, no podľa Saltina nie je u "špičkových športovcov výraznejšie ako u normálnych ľudí". WADA chce informácie využiť v boji proti dopingu pri zavádzaní tzv. športového pasu. Transfúzie vlastnej krvi totiž zatiaľ nemožno dokázať.
Medzi testovanými nemeckými bežcami na lyžiach bola aj Evi Sachenbacherová-Stehleová, ktorá tesne pred zimnými olympijskými hrami 2006 v Turíne upadla do podozrení z užívania zakázaných látok. Pre vysokú hodnotu hemoglobínu dostala olympijská víťazka v štafete zo ZOH 2002 v Salt Lake City päťdňový zákaz a zmeškala tak prvé preteky v Turíne. "Nemám voči Nemcom žiadne podozrenia, absolútne žiadne. Existujú podozrenia voči niektorým bežcom a my ich sledujeme obzvlášť pozorne. No Nemci do tejto skupiny nepatria," povedal Saltin.
Rovnako ako reprezentačný kolega Jens Filbrich, ktorý dostal pred začiatkom Svetového pohára v novembri 2005 preventívny trest, aj Sachenbacherová-Stehleová sa pri zvýšených hodnodách hemoglobínu odvolávala na genetické predispozície.
Autor článku: TASR