Na zlepšenie zdravotného stavu a zvýšenie zodpovednosti za svoje zdravie u znevýhodnených komunít sa zameriava návrh, ktorý dnes počas okrúhleho stola prezentovala vedúca odboru podpory zdravia Úradu verejného zdravotníctva SR Katarína Hulanská.
Konkrétne ide o návrh programu podpory zdravia znevýhodnených komunít na roky 2007 až 2015. Predchádzali mu projekty zamerané na rómsku komunitu. Spočívali v osvetovej práci terénnych zdravotných asistentov (TZA) v rómskych osadách. Jeden z nich koordinuje MZ SR, ide o Systém TZA financovaný z programu Phare, ktorý sa skončí v decembri tohto roku. Asistenti denne spolupracovali s predstaviteľmi obcí, škôl, lekármi a s rómskymi komunitami. Ich cieľom bolo presvedčiť rómske matky, aby chodievali na preventívne prehliadky, nechali očkovať svoje deti a viac venovali pozornosť svojmu zdraviu a zdravotnému stavu svojich detí, čo by malo byť v ich záujme.
ÚVZ SR podľa Hulanskej sa na základe skúseností z projektov usiluje zaviesť systémové opatrenia, a to zavedením TZA. Podľa Hulanskej na Slovensku by malo pri regionálnych úradoch verejného zdravotníctva pôsobiť 29 TZA.
V prvej etape navrhovaného programu sa ÚVZ chce zaoberať rómskou komunitou a navrhuje do budúcnosti pracovať so 150 TZA. Dôvodom je zlý zdravotný stav rómskej populácie Na Slovensku. Na tento stav vplýva genetická výbava komunity, ale tiež nízka úroveň zdravotného povedomia, nízky štandard osobnej hygieny a bývania, nezdravé stravovacie návyky, nevyhovujúca výživa a na druhej strane aj zvyšujúca sa miera užívania alkoholu, tabakových výrobkov a rozrastajúca sa závislosti od drog, konštatovala Hulanská.
Navrhnutý program plánuje ÚVZ prostredníctvom MZ SR predložiť na rokovanie vlády s tým, aby sa uviedol do praxe už v roku 2007. Vyžiada si finančné náklady vo výške 60 miliónov korún.
Podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič vyhlásil, že je za kontinuitu osvetovej práce TZA.
Autor článku: TASR