Stúpajúci stupeň obezity môže súvisieť s nedostatkom spánku jedinca v detstve, tvrdí britský výskumník z Bristolskej univerzity Shahrad Taheri.
Deti a mladí ľudia spia menej hodín, ako v minulosti, čo má vplyv na hladinu ich hormónov, ktoré kontrolujú chuť k jedlu a celkovú energiu. Kratšiu dobu spánku mladých ľudí má podľa neho na svedomí čoraz častejšie využívanie mobilov, počítačov a televízie.
Výskum taktiež dokázal, že deti a mladí sledujú televíziu v čase, kedy by mali ísť spať. A tento faktor môže narušiť spánok. Riešením môže byť odstránenie elektronických zariadení z detskej izby.
Nedostatok spánku pravdepodobne nie je jedinou príčinou pandémie obezity, ale tento faktor by sa mal brať vážne, pretože aj malé zmeny v energetickej rovnováhe sú prospešné, radí výskumník.
Nedostatok spánku môže dokonca narušiť produkciu hormónov, ktoré kontrolujú energiu, hlad a túžbu po jedle bohatom na kalórie. Hladina grelínu, hormónu, ktorý vylučuje žalúdok ako signál hladu, je o 15 percent vyššia u ľudí, ktorí spia iba päť hodín, ako u tých, ktorí spánku venujú osem hodín.
Nedostatok spánku taktiež vedie k únave počas dňa a tým sa znižuje u jedinca fyzická aktivita - hlavná príčina obezity. Vzťah medzi obezitou a nedostatočným spánkom je mimoriadne silný u detí a mladých ľudí.
Štúdia z 90. rokov zistila, že nedostatočný spánok 30-mesačného dieťaťa môže viesť k jeho obezite po dovŕšení siedmeho roka života. Tínedžeri v určitom období vývoja potrebujú viacej spánku. Podľa Taheriho môžu mať na nich "hlboký účinok" už dve alebo tri noci narušeného spánku. Adekvátny spánok podľa neho môže pomôcť nielen v boji proti obezite, ale prispieva aj k lepšiemu akademickému výkonu.
Autor článku: TASR