Astme a vplyvu aktívneho a pasívneho fajčenia na zdravie bola venovaná dnešná panelová diskusia, ktorá sa konala v rámci Ekotopfilmu 2006.
Pred študentmi z Gymnázia na Tomášikovej ulici a Evanjelického lýcea v Bratislave, ktorí majú v škole predmet onkologická výchova, lekári špecialisti prezentovali súvislosti existencie rôznych ochorení a správnej výživy a životného prostredia. Kardiológ profesor Viliam Bada okrem iného povedal, že Slovensko je na druhom mieste v úmrtnosti na srdcovo cievne ochorenia. Tieto ochorenia zapríčiňuje nedostatok pohybu, nevhodné fastfoodové stravovanie a fajčenie. V súvislosti s fajčením zdôraznil, že jedna cigareta obsahuje vyše 4000 škodlivých látok a z toho 200 látok sa podieľajú na vzniku rakoviny.
Na neho nadviazal pľúcny lekár profesor Ladislav Chovan. Deti rodičov - fajčiarov častejšie trpia astmou ako deti nefajčiarov, povedal.
Stanislav Špánik, onkológ, okrem iného informoval, že rakovina hrubého čreva je na druhom mieste pred rakovinou pľúc. Možno naň vplýva strava a pohyb, toto ochorenie možno vyliečiť ale závisí to od štádia, v ktorom sa nachádza.
Panelová diskusia vyvrcholila prezentáciou študentov onkologickej výchovy z Gymnázia na Tomášikovej, ktorí sa zúčastňujú na rôznych osvetových podujatiach.
Autor článku: TASR