Najväčším problémom uplynulých rokov na slovenskej drogovej scéne je enormne zvýšený počet užívateľov pervitínu. Na jedného užívateľa iných drog pripadá ďalších asi desať, ktorí prešli na pervitín. Aj takáto informácia odznela na dnešnej medzinárodnej konferencii s názvom Kto vie, chce a môže na Zvolenskom zámku, ktorá odštartovala celoslovenský cyklus podujatí Týždeň boja proti drogám.
Nebezpečie pervitínu spočíva v tom, že účinky vidieť neskôr, avšak majú oveľa väčšie následky na psychiku mladých ľudí, uviedol predseda Asociácie pre prevenciu drogových závislostí Ľubomír Gábriš. "Kým heroinista má devastované telo a dušu a sám niekedy požiada o pomoc, užívatelia pervitínu nie sú ochotní pripustiť čo sa deje," povedal TASR Gábriš. Ako ďalej uviedol, prevencia môže dnes robiť to, čo je jej dovolené. Preto by asociácia chcela do problematiky vtiahnuť viac miest a obcí, kde by sa malo primárne vplývať na mladú generáciu. Preto aj úvodné konferencie Týždňa boja proti drogám sú každý rok v inom slovenskom meste. Vlani to bol napríklad Liptovský Mikuláš, na budúci rok to budú Nové Zámky.
Podľa Jána Galáša z Protidrogového fondu, aj keď tento rok zaregistrovali celkom 550 projektov, zameraných na protidrogovú prevenciu, iba dva z nich prišli priamo od samospráv. Fond dostal tento rok na projekty 45 miliónov korún. Je to však iba necelá štvrtina toho, čo by bolo potrebné v tejto oblasti vykonať.
Gábriš informoval, že v súčasnosti sa na Slovensku lieči v špecializovaných ústavoch a resocializačných zariadeniach zo závislostí na drogách asi 2500 ľudí. Ďalší sa ale liečia na následky ich užívania v psychiatrických liečebniach. Oficiálna štatistika za uplynulý rok síce vykazuje 140 úmrtí po požití drog, číslo je však oveľa vyššie, pretože drogovo závislí zomierajú často ako samovrahovia, či pri iných nešťastiach.
Autor článku: TASR