Až 5820 osôb japonsko-amerického pôvodu 40 rokov sledovali odborníci z Pacifického inštitútu výskumu zdravia v Honolulu, aby našli spôsob, ako sa v zdraví dožiť 85 rokov. Zaujímavým poznatkom je, že ženatí a vydaté žijú dlhšie.
Závery jednej z doteraz najdlhších a najrozsiahlejších štúdií sú publikované v najnovšom vydaní časopisu Americkej lekárskej asociácie. Dokazujú, že dĺžku života môže ovplyvniť udržanie rovnováhy, sily a aktívnosti.
Šance na dlhší a zdravší život sú väčšie u ľudí, ktorí majú v strednom veku normálny tlak a dobré hodnoty fyzických ukazovateľov, spojené s aktívnym a "fit" životom. Dôležitá je tiež normálna hladina cukru a tuku v krvi, obe hodnoty ovplyvňuje zdravá, menej kalorická strava s bohatým obsahom zeleniny a ovocia.
K ďalším faktorom, pozitívne ovplyvňujúcim priebeh života, patrí zrieknutie sa fajčenia a väčšieho množstva alkoholu, no manželstvo vplýva na dĺžku života tiež. Ženatí muži a vydaté ženy sú na tom podľa štúdie lepšie.
"Objavuje sa veľa toho, čo môžeme urobiť, aby sme zmenšili naše riziká a zväčšili vyhliadky pre zdravšie zostarnutie," povedal vedúci výskumu dr. Bradley Willcox a dodal, že je to dobrá správa.
Štúdia tiež uvádza, že ľudia vo veku okolo 85 a viac rokov sú najrýchlejšie rastúcou skupinou ľudí v najrozvinutejších krajinách, ale zároveň spotrebujú najviac zo zdrojov medicínskej starostlivosti.
Autor článku: TASR