Počet fajčiarov z radov žiakov ako aj žien stúpa, čo považuje prezident Slovenskej lekárskej spoločnosti Peter Krištúfek za alarmujúce.
"Ak ľudia začnú fajčiť v skoršom veku, následne budú mať aj skôr rôzne zdravotné problémy. Ženy majú zraniteľnejšie orgány, preto sa u nich poškodzujú skôr ako u fajčiarov - mužov," povedal dnes novinárom Krištúfek pri príležitosti Medzinárodného dňa bez fajčenia. Tento deň, ktorý pripadá na 16. novembra, vyhlásila Európska asociácia líg proti rakovine.
Slovensko patrí k štátom, ktoré majú najvyšší počet fajčiarov a zvyšujúci sa počet závislých. Fajčí 40 až 50 percent slovenskej populácie, konštatoval Krištúfek. Priznal, že sú medzi nimi aj lekári a zdravotné sestry. Cigarety obsahujú vyše 4000 cudzorodých látok, z ktorých 43 druhov je rakovinotvorných, ďalšie sú alergizujúce, poškodzujú ľudské orgány a vyvolávajú zápal. Medzi najčastejšie ochorenia spôsobené fajčením patria pľúcne, nádorové, srdcové a cievne ochorenia, zdôraznil Krištúfek.
Každý rok zomrie na ochorenia v dôsledku fajčenia približne 11 000 obyvateľov Slovenska, uviedol pre TASR Róbert Ochaba z Centra kontroly tabaku pri Úrade verejného zdravotníctva. Podľa neho jedno zo štyroch úmrtí na rakovinu je spôsobené fajčením. U tridsiatnikov a štyridsiatnikov vedie fajčenie k celkovému zvýšeniu rizika impotencie o 50 percent. Plodnosť žien, ktoré fajčia, je o 30 percent nižšia ako plodnosť nefajčiarok. Pôsobeniu tabakového dymu v domácom prostredí je na Slovensku vystavených okolo 70 percent všetkých detí.
Autor článku: TASR