Drvivá väčšina Slovákov odchádzajúcich za prácou do západnej Európy má po istej dobe pobytu v cudzine problém s alkoholom či drogami. Uviedol to na dnešnej tlačovej besede riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica. Podľa odhadov pracuje v zahraničí 100 až 300 tisíc Slovákov.
"Je to pre nás relatívne nový fenomén, keď naši ľudia odchádzajúci za prácou do zahraničia pociťujú odlúčenie v cudzej kultúre a túžba po domove u nich vyvoláva depresiu a stres, ktoré sa snažia riešiť alkoholom alebo drogami. Tento stav depresie je prirodzený, pre jednotlivcov však predstavuje priveľký problém, aby ho dokázali zvládnuť sami," dodal Okruhlica.
Problém s nadmerným pitím majú predovšetkým ľudia, ktorí odchádzajú za prácou na neurčitý čas. Zároveň u nich dochádza k vykoreneniu a tzv. efektu námorníka, ktorý na mori rozpráva o rodnej dedine a po návrate hovorí len o mori. Nie sú teda doma ani tam a už ani tu.
Ďalším problémom migrácie je infekcia HIV spôsobujúca ochorenie AIDS, keď ľudia u nás doma sú zvyknutí, že táto choroba nie je veľmi rozšírená a pri náhodným sexuálnych kontaktoch sa správajú rovnako ako na Slovensku, pričom riziko nákazy je oveľa väčšie. Pohybujú sa väčšinou medzi nižšími sociálnymi vrstvami a nie sú schopní podľa spôsobu reči, správania identifikovať rizikové osoby.
"Stále sa hovorí o hrozbe AIDS z východu, z Ukrajiny, z Ruska, no táto choroba sa k nám v oveľa väčšej miere dostáva zo západu," doplnil Okruhlica.
V západnej Európe, predovšetkým vo Veľkej Británii je poradenstvo v oblasti pobytu v cudzine a s tým súvisiacim odlúčením a depresiami na oveľa vyššej úrovni, keďže majú niekoľko storočnú skúsenosť s pobytom svojich ľudí v rôznych kútoch sveta. Agentúry ľuďom nedávajú iba bežné informácie o krajine, ale aj o úskaliach, ktoré tam na nich môžu číhať, sú teda na odlúčenie lepšie pripravení i keď depresiám sa ani oni nemôžu vyhnúť.
Autor článku: TASR