Do banskobystrickej Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) F. D. Roosevelta sa vrátil zatiaľ jeden exekútor. Jej riaditeľ Ján Šulaj nevylučuje, že aj ďalší veritelia si začnú vymáhať pohľadávky takýmto spôsobom. Exekúcie môžu podľa neho obmedziť doterajší rozsah poskytovaných zdravotníckych služieb.
Šulaj uviedol, že riešenie je veľmi zložité. Budú sa snažiť dlhy vyrovnávať tak, aby v nijakom prípade neohrozili starostlivosť o pacientov. Systém je veľmi podhodnotený.
Rooseveltova nemocnica sa dlhodobo pohybuje ekonomicky v červených číslach a jej celkový dlh predstavuje takmer 590 miliónov korún. Vlani vykazovala priemerne mesačne stratu okolo 20 miliónov korún. "Stratu by sa darilo znižovať, ale podľa vyššej kolektívnej zmluvy z minulých období sa zvýšili platy zamestnancov a musíme plniť staré záväzky. Až podľa dohodnutých zmluvných objemov výkonov v tomto roku budeme môcť povedať, ako sa bude vyvíjať strata," povedal riaditeľ.
Jedna z najväčších slovenských nemocníc zamestnáva vyše 1800 ľudí, z toho 300 lekárov a 1000 zdravotných sestier. Lekári chýbajú v mnohých odboroch, najviac v chirurgických. Stále odchádzajú kvôli lepším platovým podmienkam do zahraničia.
V súvislosti s avizovaným znižovaním lôžok v zdravotníckych zariadeniach v Banskobystrickom kraji o tisícku Šulaj uviedol, že redukcia lôžok v Rooseveltovej nemocnici záleží od zmlúv s poisťovňami. Pokiaľ s nimi neuzavrú zmluvy na isté činnosti, bude musieť dôjsť aj k primeranej redukcii lôžok v banskobystrickej FNsP.
Autor článku: TASR