Kofeín pridávaný do kolových nealkoholických nápojov neprispieva k zlepšeniu ich chuti, avšak zvyšuje závislosť ich konzumentov, čo potom spôsobuje problémy s detskou obezitou.
Vyplýva to z vedeckej štúdie Deakinovej univerzity v austrálskom Melbourne, ktorej výsledky vyšli v najnovšom vydaní medzinárodného vedeckého periodika Appetite. Autori štúdie šesť mesiacov opakovane testovali 30 ľudí vo veku okolo 20 rokov a skúmali, či dokážu zaregistrovať prítomnosť kofeínu v kolových nápojoch.
Výsledky štúdie sú jednoznačné: kofeín pridaný do nápojov ľudia zaregistrovať nedokážu, zato však prítomnosť tejto látky, najmä u detí, zvyšuje ich závislosť od kofeínu bez toho, aby si to uvedomili. "Hovoríme tu o deťoch, ktoré nemajú kognitívnu schopnosť uvedomiť si a pochopiť, prečo sú podráždenejšie a náladovejšie," hovorí spoluautor štúdie Russell Keast.
Medzi konzumáciou kolových nápojov a obezitou je podľa neho veľmi silná kauzálna súvislosť. Už predchádzajúce výskumy ukázali, že s každou ďalšou skonzumovanou plechovkou koly stúpa u človeka riziko vzniku obezity až o 60 percent.
Nealkoholické nápoje sa spájajú s detskou obezitou a kofeín zasa priamo súvisí s ich zvýšenou konzumáciou, hovorí Keast. Hoci kofeín nepridáva týmto nápojom na chuti, je potenciálnym problémom, ktorý by mala vláda regulovať, rozhodne aspoň na školách, pretože jeho prídavok v kolách zvyšuje u detí závislosť. Podľa Keasta by sa nemali na školách vôbec predávať kolové nápoje a možno ani ochutené nealkoholické nápoje ako také.
Doktor Keast minulý týždeň oslovil s týmto problémom samotného ministra zdravotníctva Tonyho Abbotta a predložil mu výsledky svojej štúdie. Na novembrovom fóre o diabetes Abbott označil nealkoholické nápoje za "veľmi, veľmi škodlivé" pre deti, ak ich konzumujú častejšie než len príležitostne. Nevyjadril sa však, či má v úmysle pritvrdiť alebo zmeniť zákony riešiace tento problém.
Autor článku: TASR