Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie umiera ročne na následky fajčenia okolo 4 miliónov ľudí a predpokladá sa, že v roku 2030 by to malo byť približne 10 miliónov osôb. Ťažisko epidémie sa postupne presúva na rozvíjajúce sa štáty, ku ktorým patrí tiež Slovensko. Aj z tohto dôvodu bol do skráteného pripomienkového konania predložený návrh Národného programu kontroly tabaku (NPKT), ktorého cieľom je každoročne znížiť počet fajčiarov a ochraňovať súčasné ako i budúce generácie od dôsledkov tohto zlozvyku.
V súčasnosti na Slovensku fajčí tretina obyvateľov nad 18 rokov. Nebezpečne vysoká miera užívateľov tabakových výrobkov je registrovaná u žiakov základných a stredných škôl. Štatistiky zaznamenávajú výrazné zvýšenie fajčenia u dievčat a tiež klesá vek detí, kedy majú po prvý raz skúsenosť s cigaretou. Fajčenie patrí spolu s alkoholom, obezitou a nedostatkom pohybu k základným rizikovým faktorom vzniku veľkého počtu civilizačných chorôb.
Z hľadiska prípravy programu bolo hlavným medzníkom prijatie 3. akčného plánu pre Európu bez tabaku, kde sa ako jedna z kľúčových stratégií politiky kontroly tabaku uviedlo prijatie národného programu jednotlivými vládami európskeho regiónu.
NPKT vychádza aj zo smerníc EÚ. Medzinárodné dôkazy nasvedčujú, že účinná kontrola tabaku má obsahovať všetky opatrenia zamerané na znižovanie ponuky a dopytu po tabakových výrobkov. K nim patrí zvyšovanie cien a daní takýchto produktov, zákaz reklamy a sponzorstva tabaku, ochrana pred účinkami nedobrovoľného fajčenia na verejných priestranstvách, ako aj lepší prístup k poradenstvu na odvykanie fajčenia a prísnu kontrolu pašovania.
Schválením programu si vláda zároveň uloží záväzok na vytvorenie Národného akčného plánu kontroly tabaku, ktorý bude definovať časový rámec, zodpovednosť a finančné nároky plnenia plánu.
Autor článku: TASR