Sociálna pedagogika? Aj taká je? Možno sa mnohí z vás zamyslia nad tým, či má zmysel deliť pedagogiku na rôzne odbory, keď je to stále o tom istom. Ale má to zmysel. Pedagóg totiž nie je len učiteľ. Ak poviete, že ste študent pedagogiky, všetci sa hneď spýtajú, či budete učiteľ. Byť pedagógom však neznamená byť len učiteľom.
V dávnych dobách, keď vznikali názvy, pedagóg bol človek, ktorý dieťa vodil do školy, slovo pedagóg má grécky pôvod a znamená to vychovávateľ, učiteľ. Zložme si teda tie dve slová do celku. Sociálny – orientovaný na prácu s ľuďmi, pedagóg – vychovávateľ. Sociálna pedagogika jeden krásny odbor venujúci sa predovšetkým ľuďom, ktorý potrebujú pomoc. Pomoc v rôznych oblastiach a rôznymi spôsobmi.
Predstavme si nádherný starý bohato rozkošatený strom – pedagogika ako základná veda predstavuje korene a hrubý pevný kmeň, všetky odbory pedagogiky predstavujú pevné vetvy. Z každej vetvy však rastú ďalšie konáriky a tie predstavujú možnosť orientovať sa v tom ktorom odbore rôznymi smermi. Sociálna pedagogika je odbor poskytujúci svojim študentom možnosť orientovať sa rôznymi smermi, podľa oblasti ich záujmu. Hlavným záujmom sociálnej pedagogiky je však emocionálne a sociálne narušenie.
Ste narkoman? Chcete prestať s drogami a zmeniť svoj život? Skúste vyhľadať pomoc sociálneho pedagóga. Máte problémové dieťa? Sociálny pedagóg je ten pravý človek, ktorý môže poskytnúť cenné rady ako rodičovi tak aj dieťaťu. Má vaše dieťa problémy v škole? Skúste sa poradiť so sociálnym pedagógom. Hľadáte vhodného zamestnanca do detského domova? Sociálny pedagóg je ten najfundovanejší z pedagógov, ktorý vie ako pracovať s týraným, zanedbaným a zneužívaným dieťatkom. Ste bývalý trestanec? Chcete sa opäť začleniť do spoločnosti? Sociálny pedagóg je ten, kto vám pomôže nájsť tú správnu cestu. Zažívate doma násilie? Ocitli ste sa v zlej životnej situácii? Ste učiteľ a neviete si rady so žiakmi? Chcete pomôcť svojmu dieťaťu?
Sociálny pedagóg akceptuje človeka ako plnohodnotnú bytosť aj s jeho problémami, pošmyknutiami. Je empatický, vie sa do druhého vcítiť a pochopiť jeho konanie, a práve tieto vlastnosti sú tak pozitívne. Sociálna pedagogika sa dá krásne porovnať k húfu delfínov. Ak členovia skupiny vidia, že ich druh je slabý a nevládze vyplávať na povrch, podplávajú ho a vytlačia nad hladinu aby sa mohol nadýchnuť. Sociálny pedagóg je ako delfín, tiež vám dokáže pomôcť dostať sa z hlbín nad hladinu.
Autor článku: Mgr. Barbora Horváthová