Taliani v súčasnosti fajčia viac, a to aj napriek zdraženiu cigariet a zákazom fajčenia v reštauráciách, baroch a úradoch. Vyplýva to zo štúdie ekonomického prieskumného centra Ref.
Obyvatelia Apeninského polostrova vyfajčili v roku 2006 o približne milión kilogramov cigariet viac než v roku 2005 - t.j. v roku, keď sa Taliansko stalo jednou z prvých európskych krajín, ktoré zakázali fajčenie v uzavretých priestoroch.
Nárast zaznamenaný v roku 2006 nasleduje po troch rokoch poklesu predaja cigariet a po prieskumoch ukazujúcich, že stovky tisíc Talianov sa vzdali svojho zlozvyku. K negatívnemu trendu dochádza aj napriek skutočnosti, že škatuľka cigariet zdražela v priemere o 0,20 eura (okolo sedem Sk).
O výsledkoch štúdie informujú v čase, keď šéf rezortu zdravotníctva EÚ vyzýva na to, aby boli v celej únii zavedené zákazy fajčenia. Vedie tiež k výzvam na prísnejšie opatrenia v tejto oblasti a na zintenzívnenie úsilia o oboznamovanie Talianov so škodlivosťou tabakových výrobkov.
"Od roku 2005 sa neviedla žiadna osvetová kampaň. Nebolo dostatok inšpekcií," uviedol niekdajší taliansky minister zdravotníctva Girolamo Sirchia, bývalý fajčiar, ktorý presadzoval celonárodný zákaz fajčenia za predošlej stredopravicovej vlády. Štúdia poukazuje aj na faktor počasia: teplejšie jesenné počasie umožňuje Talianom tráviť viac času vonku, kde sa smú stále legálne oddávať svojmu zlozvyku. Viac fajčiarskych zón vo vonkajšom prostredí vytvorili pre svojich zákazníkov aj bary a reštaurácie.
Fajčenie zabije podľa oficiálnych štatistík ročne 90.000 Talianov. Údaje EÚ ukazujú, že okolo 19.000 nefajčiarov zomrie ročne v eurozóne na následky pasívneho fajčenia.
Autor článku: TASR