Európska komisia nabáda členské krajiny Európskej únie, aby zaviedli zákaz fajčenia na verejných priestranstvách.
Komisár pre zdravie Markos Kyprianu dnes prezentoval tzv. zelenú knihu o nefajčiarskej Európe, čím EK začína trojmesačné verejné konzultácie o tom, aký je najlepší spôsob pre dosiahnutie obmedzenia fajčenia na verejných priestranstvách.
Brusel predkladá analýzu pozitív a negatív jednotlivých druhov zákonov o fajčení, ktoré sú v platnosti v 27 členských krajinách únie a navrhuje päť možností - ponechať rozhodovanie na členských krajinách, dobrovoľné opatrenia, koordináciu a výmenu informácií a skúseností medzi členskými krajinami, nezáväzné odporúčanie a poslednou možnosťou je záväzná európska legislatíva. Závery konzultácií komisia zverejní začiatkom budúceho roka.
Najstriktnejšiu legislatívu o fajčení má spomedzi členských krajín EÚ Írsko, ktoré ako prvý štát únie v marci 2004 zaviedlo úplný zákaz fajčenia na pracovisku. V krajine platí absolútny zákaz fajčenia v zdravotníckych, vládnych, vzdelávacích, reštauračných zariadeniach, prostriedkoch verejnej dopravy, uzavretých pracoviskách, ako aj na ďalších verejných priestranstvách.
V rozličnej miere nasledovali írsky príklad Taliansko, Švédsko, Škótsko a Španielsko. Napríklad v prípade Talianska je možné fajčiť v reštauračných zariadeniach či baroch len v oddelených a vetraných miestnostiach, na ostatných miestach platí úplný zákaz. Belgicko a Litva sa začiatkom tohto roka pridali k štátom, ktoré sprísnili predpisy týkajúce sa fajčenia.
Ďalšie krajiny únie majú odlišné predpisy pre jednotlivé druhy zariadení siahajúce od úplného zákazu, umožnenia fajčenia vo fyzicky oddelených miestnostiach, vyčlenených nefajčiarskych miestach, cez zákaz fajčenia v priestoroch, kde sa podáva jedlo alebo v čase podávania stravy, až po obmedzenia na báze dobrovoľnosti, prípadne žiadne zákazy. Predpisy sa však stále sprísňujú.
Podľa štatistík EK majú cigarety na svedomí v únii ročne 650.0000 úmrtí. Odhaduje sa, že približne štvrtina úmrtí na rakovinu a 15 percent všetkých úmrtí súvisí s fajčením. EK varuje, že pasívne fajčenie zabíja v EÚ každoročne 79.000 osôb a zvyšuje o 20-30 percent riziko ochorenia na rakovinu pľúc a vzniku srdcovo-cievnych ochorení.
Autor článku: TASR