V Európe zomrie ročne na následky fajčenia viac než 650 tisíc ľudí. 19 000 Európanom spôsobuje smrť pasívne vdychovanie nikotínu. Aj takéto údaje predstavila dnes Darina Sedláková z Národnej koalície na kontrolu tabaku na Slovensku v rámci prezentácie kampane Európskej únie Help - Za život bez tabaku.
Minulý rok sa do kampane zapojila tiež európska mládež, ktorá prostredníctvom dokumentu Európske manifesto mladých vyjadrila svoj názor na danú problematiku. SR sa tvorby manifesta ujali členovia Slovenskej asociácie študentov medicíny. Tí, podľa získaných údajov od stredoškolákov zistili, že až približne 35 percent mladých ľudí fajčí a zároveň boli toho názoru, že súčasná legislatíva SR nechráni dostatočne nefajčiarov.
Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že v súčasnosti si pravidelne zapáli cigaretu v európskom regióne 28,6 percenta dospelej populácie pričom muži dominujú najmä vo východnej časti Európy. Podľa globálneho prieskumu Global Youth Tobacco Survey možno počas posledných rokov pozorovať nárast používania cigariet u dievčat. Až 29 percent mladých ľudí v SR začína experimentovať s tabakom skôr ako dovŕšia 10 rokov.
Slovensko sa aktívne zapája do vytvárania podmienok na podporu nefajčiarov, čo dokazuje aj ratifikácia rámcového dohovoru o kontrole tabaku, ktorý prezident SR podpísal v apríli 2004. Ministerstvo zdravotníctva a Úrad verejného zdravotníctva zároveň pripravili návrh novely zákona o ochrane nefajčiarov. Jej cieľom je zlepšenie podmienok ochrany nefajčiarov na verejných miestach, predovšetkým úpravou zákazu fajčenia v reštauráciách nad 50 štvorcových metrov. Prostredníctvom novely tiež chce obmedziť ponuku tabakových výrobkov vrátane zákazu ich predaja v automatoch ako aj v predajniach potravín účinnosťou od roku 2008. Jednou z dôležitých úloh je tiež dôslednejšia kontrola predaja tabakových výrobkov osobám mladším ako 18 rokov a zvýšenie pokuty za takýto predaj. Kampaň Help - Za život bez tabaku je iniciatívou Európskej únie a eurokomisára Marcosa Kyprianu. Spustili ju 1. marca 2005 a je naplánovaná na štyri roky. Zameraná je najmä na dospievajúcu mládež a mladých ľudí vo veku od 15 do 30 rokov. Jej hlavnými prioritami sú prevencia fajčenia, odvykanie od neho a nebezpečenstvo súvisiace s pasívnym fajčením. SR je do kampane zapojená od 28. marca 2005.
Autor článku: TASR