Zamestnanci írskych barov sú podľa dnes zverejnenej štúdie vďaka tri roky starému zákazu fajčenia na pracovisku zdravší a oveľa menej vystavení rakovinotvorným substanciám.
Do štúdie v odbornom časopise American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine sa zapojilo 73 pracovníkov v 42 baroch pracujúcich pred aj po zavedení zákazu v marci 2004.
Podľa štúdie sú dnes pracovníci v baroch vystavení cigaretovému dymu 25 minút týždenne, čo je oproti 40 hodinám predtým 99-percentný pokles. Znečistenie vzduchu v baroch kleslo o 83 percent, hodnota vzdušných karcinogénov o 80 percent, pričom najväčšie respiračné problémy spôsobujú dopravné exhaláty.
V 4,2-miliónovom Írsku, kde je okolo 10.000 barov a približne tretina dospelých fajčí, sa zákaz ukázal prekvapivo populárnym.
Podľa posledných prieskumov približne 95 percent prevádzok dbá na dodržiavanie zákazu. Za jeho porušenie boli postihnutých 31 vlastníkov barov, traja taxikári a jeden vodič autobusu. Ak ich uznajú vinnými, hrozí im pokuta až do výšky 3000 eur (100.000 Sk).
Podľa vzoru Írska zaviedlo aj niekoľko európskych krajín menšie či väčšie fajčiarske obmedzenia. V rámci susednej Británie zaviedli zákaz fajčenia na pracovisku už pred rokom v Škótsku, vo Walese pred dvoma týždňami, v Severnom Írsku nadobudne zákaz účinnosť 30. apríla a v Anglicku 1. júla.
Autor článku: TASR