Laureátov prvého ročníka Zlatého záchranárskeho kríža prijal dnes v Grasalkovičovom paláci prezident Ivan Gašparovič. Spomedzi 36 nominovaných jednotlivcov a kolektívov na najlepší záchranársky čin roku, vybrala odborná porota dva kolektívy a štyroch jednotlivcov, ktorí si v piatok večer slávnostne preberú zlaté záchranárske kríže.
Ocenenie sa udeľuje v piatich kategóriách, niekedy musela porota vylúčiť duplicitné nominácie, aké vznikajú napríklad pri povodniach.
"Takúto nomináciu vyvolala havária Detoxu, keď sa po výbuchu v Bratislave podobný prípad stal aj v Rimavskej Sobote. Tu však už mali záchranári určité skúsenosti a informácie z predchádzajúceho zásahu," povedala garantka projektu Jana Bradáčová.
Hasičský a záchranný útvar hlavného mesta SR Bratislavy získa ocenenie v kategórii záchranárov profesionálov práve za túto akciu. Kolektív pod vedením veliteľa zásahu Pavla Mikuláška ako prvý v júni minulého roka zasahoval v skladoch bývalého podniku Matador na Kopčianskej ulici v Bratislave, ktorý užívala firma Detox a skladovala v danom priestore odpadový olej.
V kategórii záchranárov profesionálov jednotlivcov získa ocenenie Michal Lipšin za záchranu samovraha, ktorý chcel v Tvrdošíne skočiť z mosta do rieky.
Ocenený zlatým záchranárskym krížom môže byť aj príslušník cudzieho národa, ktorý záchrannú prácu vykoná na našom území. Takouto osobou sa stal riaditeľ Cirkevnej strednej odbornej školy v Spálenom Poříčí z Českej republiky, Petr Pelikán, ktorý získa ocenenie spomedzi nominovaných záchranárov z laickej verejnosti. Autobus s jeho študentmi sa pri Prešove prevrátil a on bol tým, ktorý si zachoval duchaprítomnosť a pomáhal so záchranárskymi prácami okamžite, ešte pred príchodom profesionálov.
Spomedzi najkurióznejších záchranárskych činov roka bola najpozoruhodnejšia záchranná akcia kolektívu hasičov z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Pezinku. Tí v máji minulého roka štyri hodiny zachraňovali 23-ročného Pezinčana, ktorý pri práci uviazol v teplovodnom kanáli. Priestorom, kde sa s najväčšou pravdepodobnosťou nachádzal, viedli dva teplovody s vriacou vodou.
Ocenenie za výnimočný prínos pre záchranárstvo získa odborník pre urgentnú medicínu, Ján Kovalčík, ktorý sa veľkou mierou zaslúžil o vznik samostatného študijného odboru zdravotnícky záchranár, na ktorý neskôr nadviazalo štúdium vyššieho odborného vzdelania diplomovaný zdravotnícky záchranár. Podieľal sa aj na tvorbe zákonov týkajúcich sa zdravotníckej verejnosti a bol jedným z kľúčových zakladateľov metropolitnej záchrannej zdravotnej služby v Bratislave.
Súťaž prebieha pod záštitou prezidenta republiky Ivana Gašparoviča a jej cieľom je hľadať a podporovať všetky činy a aktivity vedúce k záchrane ľudského života a ochrane zdravia a majetku osôb a to výnimočnou a vysoko profesionálnou formou.
Podľa Bradáčovej Slovensko potrebuje vysoko profesionálne a prestížne ocenenie, ktoré podporuje česť stavovských záchranárskych profesií a ktoré laickej verejnosti povie, že toto sú tí profesionáli, ktorí zachraňujú život.
Autor článku: TASR