Každých desať sekúnd zomrie vo svete človek na ochorenia súvisiace s fajčením. Vyplýva to zo štatistiky, ktorú dnes na tlačovej besede pri príležitosti Svetového dňa bez tabaku prezentovala riaditeľka kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na Slovensku Darina Sedláková.
Hlavným tohtoročným heslom Svetového dňa bez tabaku, ktorý pripadá na 31. mája, je Životné prostredie bez tabakového dymu. Ako uviedla Sedláková, WHO sa doteraz orientovala najmä na aktívnych fajčiarov. "Dnes sa sústreďujeme najmä na ochranu nefajčiarov. Tí okrem nikotínu dostávajú do svojho tela všetko to, čo aj fajčiar."
Podľa jej slov sa v súčasnosti aj u nás do popredia dostáva trend nefajčiť, no napriek tomu na Slovensku ročne zomrie následkom tohto zlozvyku 11-tisíc ľudí a diagnostikovalo sa 1500 prípadov rakoviny pľúc.
Obmedzovanie fajčenia v reštauráciách vytváraním fajčiarskych miestností či zavádzaním ventilácie nie je podľa organizácie dostatočnou formou ochrany. "Neexistuje bezpečná, zdraviu neškodná hladina tabakového dymu," dodala Sedláková.
Do projektu sa zapojilo aj občianske združenie Stop fajčeniu, ktoré pripravilo viacero projektov bojujúcich proti tomuto zlozvyku - kampaň v mestskej hromadnej doprave, projekt nefajčiarskych tried v SR či akciu Nefajčiarske pracovisko.
Úrad verejného zdravotníctva už pripravil novelu zákona o ochrane nefajčiarov, v ktorej požaduje úplný zákaz fajčenia v zariadeniach spoločného stravovania od 1. januára 2008.
Svetový deň bez tabaku sa koná 31. mája od roku 1988.
Autor článku: TASR