Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá vedie medzinárodnú kampaň proti užívaniu tabaku, vyzvala dnes ku globálnemu zákazu fajčenia na pracoviskách a v uzavretých verejných priestoroch.
Zdravotnícka organizácia OSN vyhlásila, že bude pomáhať v obmedzovaní situácií, keď sú nefajčiari vystavení pasívnemu fajčeniu, ktoré môže zabíjať v podobe srdcových ochorení alebo vážnych dýchacích a kardiovaskulárnych chorôb.
"Dôkazy sú jasné: neexistuje žiaden bezpečný stupeň pasívneho fajčenia," uviedla generálna riaditeľka WHO Margaret Čchanová vo vyhlásení pred Svetovým dňom bez tabaku, ktorý pripadá na štvrtok 31. mája.
"Mnohé krajiny už podnikli kroky. Vyzývam všetky štáty, ktoré tak ešte neurobili, aby uskutočnili okamžitý a dôležitý krok na ochranu zdravia všetkých," vyhlásila Čchanová.
Množstvo krajín Európskej únie, vrátane Francúzska, Španielska, Írska a Portugalska, patrí medzi tie štáty, ktoré už zaviedli podobné zákazy.
WHO sídliaca vo švajčiarskej Ženeve oznámila, že jej odporúčania vychádzajú z troch štúdií o pasívnom fajčení - dve sa uskutočnili v USA a jedna je dielom Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny.
Podľa WHO zomrie každoročne približne 200.000 pracovníkov na následky pasívneho fajčenia a 700 miliónov detí - polovica z celosvetového počtu - vdychuje vzduch znečistený tabakovým dymom, a to najmä doma.
Svetová organizácia tvrdí, že tabak je v celom svete hlavnou príčinou úmrtí, ktorým sa dá predchádzať a označujú sa za "nie nevyhnutné".
Počet fajčiarov naďalej rýchlo stúpa v rozvojových krajinách.
Členské štáty medzinárodného dohovoru proti fajčeniu - Rámcovej konvencie WHO o kontrole tabaku - majú diskutovať o smerniciach týkajúcich sa pasívneho fajčenia na stretnutí v Bangkoku, ktoré sa začne 30. júna.
Autor článku: TASR