Informovať a vychovávať deti k darovaniu krvi ako bežnej súčasti života je zámerom nového humánneho projektu Kvapka pre život.
Prvá na Slovensku ho začala realizovať Základná škola (ZŠ) na Jesenského ulici v bratislavskom Starom Meste. Podľa jej riaditeľky Viery Zavřelovej chcú naučiť deti nebáť sa krvi, správať sa ľudsky a učiť ich sociálne žiť, čo vraj absentuje. Deti všetkých ročníkov chcú motivovať nenásilnou formou na rôznych výučbových predmetoch i podujatiami. Dnes si viaceré triedy v priestoroch školy pozreli, ako sa robí odber krvi.
"Siedmaci sa zúčastnili na exkurziách na pracovisku transfúznej stanice v Ružinove a v Anatomickom múzeu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského," konštatovala na dnešnej tlačovej konferencii Zavřelová. Inšpiráciu z týchto návštev uplatnili na kresbách, ktoré zdobia školské nástenky a pútače.
"Krv ako najvzácnejšiu tekutinu sa zatiaľ nepodarilo plnohodnotne vyrobiť, preto si treba vychovávať darcov," zdôvodnil uvedenie projektu Ján Martinka z Národnej transfúznej služby SR. Na Slovensku je darcami krvi asi päť percent populácie, hoci až štvrtina by ju mohla darovať, ale z rôznych príčin to nerobí. "Tu otestujeme projekt a chceme ho rozšíriť aj do iných škôl na Slovensku," dodal Martinka.
Staromestský starosta Peter Čiernik vyjadril potešenie, že ich ZŠ našla odvahu, stala sa pilotnou školou a vychováva žiakov ku komplexnému rozvoju ľudskosti. Projekt je dlhodobý a zvýši vedomosti o potrebe darcovstva krvi u detí, pedagógov aj rodičov.
Autor článku: TASR