Za účasti vyše 500 zamestnancov zdravotníckych zariadení a sympatizantov sa konalo dnes popoludní v Prešove celoslovenské protestné zhromaždenie. Jeho zámerom bolo vyjadriť podporu vyjednávaniu Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa a nesúhlas proti znižovaniu zárobkov zamestnancov v slovenskom zdravotníctve.
Zdravotníci z Prešova, Košíc, Žiliny, Michaloviec, Trebišova, Nitry, Vranova nad Topľou, Svidníka, Kováčovej mali na mítingu ústredné heslo Chceme slušnú mzdu! Nie žobračenku! Hlavný rečník predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Andrej Kučinský informoval, že vlani bola priemerná mzda zamestnancov v štátnych zdravotníckych zariadeniach o 1600 Sk nižšia ako priemerná mzda v národnom hospodárstve. V nemocniciach v správe vyšších územných celkoch bola nižšia až o tri tisíc Sk a v neziskových organizáciách o viac ako štyri tisíc Sk. "Pokiaľ menežmenty niektorých nemocníc chcú transformovať príspevkové organizácie na obchodné spoločnosti alebo na neziskové organizácie a vidia ako najschodnejšiu cestu zníženie miezd zamestnancov, tak to práve preto sme tu," zdôraznil.
Predseda odborovej organizácie vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove Štefan Hudačko pripomenul, že práve táto organizácia vyhlásila 18. januára časovo neobmedzenú štrajkovú pohotovosť s cieľom zastaviť uplatňovanie vnútropodnikovej smernice o diferencovanom odmeňovaní. V jej dôsledku by nastal pokles platov zdravotníckych pracovníkov. Naopak, odborári požadujú pre mzdové záležitosti na tento rok štandardnú formu kolektívneho vyjednávania. Zdôraznil, od začiatku verili, že požiadavky zamestnancov FNsP sú požiadavkami všetkých zdravotníkov v SR.
Prezident Konfederácie odborových zväzov SR Ivan Saktor pre TASR povedal, že bývalý zákon o verejnej službe vytvoril systém odmeňovania aj pre pracovníkov v zdravotníctve. Po nástupe ministra Rudolfa Zajaca sa však tento rezort odtrhol od systému a vznikol chaos v mzdovom vyjednávaní tým, že v rôznych nemocniciach sú rôzne úrovne vyjednávania. Podľa Saktora "nereagovanie na mzdové požiadavky zdravotníkov môže prerásť do celoslovenského protestu. Myslím si, že to bude adekvátna reakcia na to, čo sa tu v zdravotníctve za tie tri roky stalo".
Na mítingu boli aj zástupcovia odborových zväzov KOVO, školstva a vedy, poľnohospodárstva či Stavba.
V závere asi hodinu trvajúceho zhromaždenia prijali jeho účastníci vyhlásenie, v ktorom žiadajú vládu SR "bezodkladne riešiť situáciu v rezorte zdravotníctva a zabezpečiť dostatočný objem financií na rast úrovne odmeňovania zamestnancov zdravotníckych zariadení". Zhromaždenie organizoval Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb spolu so Slovenskou lekárskou komorou a ďalšími profesijnými organizáciami.
Autor článku: TASR