Syndróm suchého oka je stav, kedy sa tvorí menej sĺz, alebo slzy nie sú kvalitné. Tvorba sĺz je dvojaká. Bazálna tvorba – celkovo za deň 15-16 kvapiek. Počas spánku sa slzy neprodukujú. Druhý typ je reflexný - po iritácii oka prachom, dymom z cigariet, pri krájaní cibule a podobne.
Slzy vytvoria na prednej časti oka slzný film, ktorý steká do vnútorného kútika. Odtiaľ sa slzy odsávajú do slzného vaku, ktorý je uložený v nose.
Slzný film má viacero funkcii – predovšetkým zabezpečovať dobrú optiku, výživu a ochranu prednej časti oka.
„Suché oko“ označuje skupinu chorôb spojených so symptómami - suchosti, iritácie, pálenia, pocit piesku.
Príčinou môže byť:
-
Nevhodná kvalita sĺz: očné choroby, poškodenie pečene, niektoré antialergické lieky, lieky proti bolesti, niektoré psychotropné lieky, akné.
-
Abnormality žmurkania: nedostatočné žmurkanie pri práci s počítačom, poškodenie oka a očnice pri poruche štítnej žľazy (Endokrinná orbitopatia), poškodenie inervácie mihalníc.
-
Abnormality povrchu oka: všetky očné ochorenia, ktoré spôsobujú nerovnosť povrchu rohovky a spojovky.
-
Environmentálne faktory: nadmerný chlad, nízka vlhkosť vzduchu - klimatizácia v aute, vietor, chemikálie prúdiace vo vzduchu, cigaretový dym, fluoreskujúce svetlo, kozmetika (saponáty, šampóny, výparu z laku na nechty), dym z komínov.
Diagnostika je založená na dôkladnej anamnéze a očnom vyšetrení.
Anamnéza - ak ste aspoň na 5 otázok odpovedali „ANO“, pravdepodobne máte syndróm suchého oka:
-
Máte pocit piesku v očiach?
-
Napriek tomu Vám oči neslzia?
-
Mávate červené oči?
-
Mávate pocit „ťažkých“ – unavených očí?
-
Mávate sezónne alergie?
-
Vnímate svetlo nepríjemne, alebo bolestivo?
-
Zobúdzate sa ráno so zalepenými očami, „karpinami“?
-
Najväčšie obtiaže máte večer?
-
Niektoré ochorenia zvýrazňujú Syndróm suchého oka
-
Sjogrenov syndróm
-
Môžete jesť jedlo bez zapíjania
-
Máte pocit praskania v kĺboch?
-
Máte nejaké systémové choroby?
-
Užívate nejaké lieky, kvapky?
-
-
Cukrovka – Diabetes mellitus
-
Akne rosacea
-
Reumatoidná artritída
-
Liečba
Je potrebné liečiť nielen syndróm „suchého oka“, ale i vyvolávajúcu príčinu. Čím jednoduchšia liečba, tým lepší účinok terapie na pacienta. Princípom liečby je zavlhčenie očného povrchu - lubrikanciá oftalmologické - veľký výber, ale i tu je háčik. Snažiť sa používať preparáty bez iritujúcich konzervačných látok, (pretože sú pre suché oko toxické). Práve táto konzervačná látka je príčinou tolerancie jednotlivých preparátov jednotlivých firiem.
Na zmiernenie obtiaží pri liečbe „suchého oka“ môžeme použiť:
-
Kvapky (na trhu je široké spektrum -je potrebné poradiť sa s očným lekárom)
-
Očný gél – vhodnejšie pri úporných obtiažiach, respektíve pri niektorých očných ochoreniach
-
Očný spray - pri šoférovaní, v spoločnosti je možné použiť špeciálny spray na hornú mihalnicu – viečko. Látka prejde cez pokožku na povrch oka a zavlaží ho
-
Implantáty. Jedná sa o špeciálne netoxické implantáty do slzných ciest. Implantácia je absolútne nebolestivá, bez krvácania, s možnosťou kedykoľvek obnoviť pôvodný stav. Je vhodná pri extrémne suchých očiach, zamedzuje, alebo znižuje potrebu aplikácie očných lubrikancií a výrazne zlepšuje okulárny komfort. Implantácia nie je hradená zo zdravotného poistenia
Veľmi dôležitou súčasťou komplexného vyšetrenia syndrómu „suchého oka“, alebo alergických prejavov na oku je neivazívne imunochromatografické vyšetrenie slzného obsahu (nebolestivé vyšetrenie pomocou špeciálnych prúžkov, ktoré odhalia alergickú povahu očných obtiaží). Imunochromatografické vyšetrenie nie je hradené zo zdravotného poistenia.
Netreba zabúdať ani na používanie ochranných pomôcok - potápačské, plávacie lyžiarske ochranné okuliare, filtre na PC, atď.
Autor článku: MUDr. Jozef Čmelo, PhD, MPH