Európska komisia (EK) dnes avizovala, že chce sprísniť kontrolu vo farmaceutickom sektore v rámci antitrustových právnych predpisov. K tomuto rozhodnutiu ju vedú výsledky prieskumu, ktoré ukázali, že dochádza k odďaľovaniu vstupu generických liekov a poklesu počtu nových liekov na trh.
Brusel informoval, že prvé antitrustové vyšetrenia už spustil. Zároveň vyzval členské krajiny EÚ na prijatie právnych predpisov, ktoré by zjednodušili využívanie generických liekov.
Z prieskumu uskutočneného na základe vzorky liekov, v prípade ktorých sa patentová ochrana v 17 členských štátoch skončila v období 2000 - 2007, vyplynulo, že občania museli čakať viac než sedem mesiacov od uplynutia lehoty platnosti patentu na lacnejšie generické lieky. V dôsledku toho boli ich výdavky o 20 % vyššie. Odsúvanie uvádzania generík na trh má pritom veľký význam pre výrobcov originálnych liekov, ktorí na tento účel používajú rozličné nástroje. Generické lieky sú totiž po dvoch rokoch od ich vstupu na trh v porovnaní s originálnymi liekmi v priemere o 40 % lacnejšie. Výsledkom konkurencie zo strany generických produktov tak sú výrazne nižšie ceny pre spotrebiteľov.
Podľa komisárky pre hospodársku súťaž Neelie Kroesovej je potrebná intenzívnejšia hospodárska súťaž a znižovanie administratívnej záťaže. Komisárka upozorňuje, že toto odvetvie má veľký význam pre zdravie a financie európskych občanov a vlád. "Prieskum nám ukázal, čo v tomto odvetví nie je v poriadku, a teraz je čas konať. Pokiaľ ide o vstup generík na trh, každý týždeň a mesiac oneskorenia predstavuje finančnú záťaž pre pacientov a daňových poplatníkov. Nebudeme váhať použiť antitrustové pravidlá v prípadoch, keď sú takéto oneskorenia spôsobené protisúťažnými postupmi," varovala Kroesová.
Autor článku: TASR